Софийски ученически съвет

"Осмели се да действаш"

Новини

Софийски ученически съвет

Трето и четвърто обучение в Курса за ученическо самоуправление

Курсът за ученическо самоуправление (КУС) продължава да тече с пълна сила! На 15.12.2024 г. се проведе третото обучение от КУС на тема ,,Дейности на ученическия съвет/парламент”.

Обучители бяха Виктор Златев, председател на УчС на 73. СУ ,,Владислав Граматик” за мандат 2023/2024 г., Дария Стоева, председател на УчС на 22. СЕУ „Георги Стойков Раковски“ за мандат 2023/2024 г., Тиана Дончева, председател на УчС на 22. СЕУ „Георги Стойков Раковски“  за мандат 2022/2023 г., и Ния Василева, която води практическата част.

Виктор разясни правата и задълженията на един ученически съвет, като даде и няколко добри примерни активности, с които може да се заеме съвета. Също така той говореше за възможностите на един съвет и към какви сфери да се насочи, както и какви приоритети да има.

Дария представи темата за управлението и организацията на ученическия съвет. Първо засегна това как участниците да управляват собственото си време и даде някои практически техники. След това разказа за разрешаването на вътрешни конфликти в съвета – защо възникват, как да се справят с тях. Третата тема в презентацията беше свързана с така наречените “SMART” цели – какво са те и защо са необходими. Другите теми, на които обърна внимание бяха за тези за целите на ученическия съвет, това как да ги постигнем и колко често трябва да се събира съвета.  

Тиана разясни това как една идея да се превърне в проект, предложи план за събитие, даде примери как да измерим успешността на дадена учебна практика и също така насочи обучаващите се за това към кого могат да се обърнат за помощ при осъществяването на една дейност. Допълнително даде съвети как да правим по-качествени събития и предложи някои книги за мениджмънт и комуникация.

Практическата част бе една от най-интересните за участниците в курса. Тя започна с дискусия, водена от Ния Василева, относно провеждането на проучвания чрез анкети. Как трябва да се пишат, какви да бъдат отговорите и т.н. Първата активност бе участниците да бъдат разделени на 4 групи, които имаха за цел да проведат кратки проучвания помежду си, като след това трябваше да представят резултатите си пред всички. Втората активност бе участниците да търсят корена на даден проблем.

На 19.01.2025 г. се проведе четвъртото обучение на тема ,,Стратегически комуникации, проекти и партньорства”. Обучители бяха Любов Костова, директор на Британския съвет в България, Нели Колева, част от ръководния екип на фондация ,,Заедно в час”, Мирослав Цеков, председател на Национален младежки форум за мандат 2021/2023 г. и добре познатата Ния Василева. Това обучние бе най-ценното в целия курс, поради всеобхватната приложимост на научените знания. 

Любов Костова разказа на участниците в КУС за важността на стратегическите комуникации. Говори за комуникацията като талант и умение, което може да бъде придобито, за езикът на тялото и неговата важност. Също показа стъпките, по които се изгражда едно прессъобщение до медиите, както и показа нейни участия. Основно й заключение бе, че най-важно е как едно нещо ще бъде изкомуникирано/представено, за да се увенчае с успех.

Нели проведе по-широка дискусия относно партньорствата с участниците, като представи различни графики, осите на които представляваха различни основни фактори в процеса. Тя сподели как определя кои партньори са по-надеждни спрямо останалите, кои са по-неоходими за постигането на даден резултат.

Мирослав представи пред участниците стъпка по стъпка всички ключови моменти в разписването на проекти. Той сподели много от своя личен опит, даде идеи, насоки и полезни съвети.

Активността на четвъртото обучение бе свързана с правилното даване и получаване на обратна връзка и разглеждането на интересна нова техника за усъвършенстването на проекти. Първо участниците се разделиха по двойки като всеки от тях трябваше да уплаши, разсмее или изненада партньора си като след товаполучи обратна връзка за как се е справил. Във втората част бе представена техниката на Едуард де Боно за разноцветните мислещи шапки, като чрез нея всички дискутираха обществен проблем и неговото потенциално решаване, а Ния Василева модерираше процеса.

След кара на практическата част бе направена ретроспекция на всичко научено до тук и бяха извадени изводи за най-важните неща.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Софийски ученически съвет

© 2024 Софийски ученически съвет | Sofia Student Council

Поддръжка и обработка от екипа на Софийски Ученически Съвет.

 

При техническа неизправност: sofiastudentcouncil@gmail.com